Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Слухай онлайн
Cуспільство

В Україні сьогодні відзначають День Конституції

У суботу, 28 червня, в Україні відзначають День Конституції.

Це єдине державне свято, закріплене в самій Конституції, і четвертий рік поспіль Україна святкує його в умовах воєнного стану, запровадженого через повномасштабне вторгнення РФ.

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль з нагоди Дня Конституції наголосив, що українська Конституція - це символ цивілізаційного вибору.

"Українська Конституція - символ нашого цивілізаційного вибору. Вона закріплює принцип неподільності та територіальної цілісності. Кожен клаптик української землі має значення, і жоден агресор не має права посягати на нього", - підкреслив Шмигаль.

Конституція, зауважив Прем'єр, "це також і про відповідальність кожного з нас. За нашу незалежність та наш європейський шлях. За те, якою буде Україна".

"Сьогодні в умовах повномасштабного вторгнення ми захищаємося і відважно боремося з ворогом, ми продовжуємо рух уперед, здійснюємо реформи і змінюємо країну - керуючись саме тими цінностями, що закладені в Конституції", - заявив Шмигаль.

У свою чергу міністр оборони України Рустем Умєров підкреслив, що Конституція - основа державності, гідності й цінностей.

"Сьогодні Росія кидає виклик самому існуванню України як суверенної, незалежної, демократичної та правової держави. Але ми гідно протидіємо цій агресії, захищаючи свободу, справедливість і верховенство права. Для нас Конституція - це основа нашої державності, нашої гідності й наших цінностей", - написав Умєров у Фейсбуці.

Як наголосив міністр, "ми ніколи не визнаємо права сили. Не погодимось на диктатуру, яка зневажає людське життя і свободу. Ми боремось за мирне, вільне, європейське майбутнє кожного українця - за право самим визначати власну долю".

Верховна Рада ухвалила і ввела в дію Конституцію 28 червня 1996 року о 9 годині 18 хвилин, після майже доби безперервної роботи.

Ухвалення Конституції закріпило правові основи незалежної України, її суверенітет і територіальну цілісність, стало важливим кроком у забезпеченні прав людини та громадянина, сприяло подальшому підвищенню міжнародного авторитету України на світовій арені.

Новітній конституційний процес розпочався одразу ж після ухвалення 16 липня 1990 року Верховною Радою УРСР Декларації про державний суверенітет України. Вже у жовтні була створена Конституційна комісія. У період 1991-1996 рр. комісії, окремо створені Верховною Радою та Президентом, розробили кілька проєктів Конституції. Їх тривалий час обговорювали, доповнювали, доопрацьовували.

Найгостріші суперечності викликали питання розподілу влади і власності, державна символіка, статус російської мови і статус Республіки Крим. Ліві сили схилялися в бік применшення ролі президентської влади, приватновласницьких відносин, за надання однакового статусу українській та російській мовам і збереження автономного статусу Криму. Праві, в яких об’єдналися представники «партії влади», підприємницькі кола та депутати національної культурно-мовної орієнтації, виступали за сильну президентську вертикаль, гарантування всієї повноти приватновласницьких прав, панування української мови та ліквідацію автономії Криму. Тим часом в країні діяла Конституція УРСР 1978 року з деякими змінами.

У ніч з 27 на 28 червня 1996 року Верховна Рада ухвалила Конституцію України. Документ отримав підтримку двох третин депутатського корпусу (315 парламентаріїв). У ньому визначалася сильна президентська влада, гарантувалися права приватної власності, затверджувалися нова державна символіка, статус української мови як єдиної державної, Крим визнавався автономною республікою в складі України.

Від початку ухвалення Основний закон України змінювався кілька разів. При цьому в Конституції України 1996 року передбачена досить жорстка процедура внесення до неї змін та доповнень. Для схвалення відповідних змін до різних її розділів вимагається від 2/3 до 3/4 голосів від конституційного складу Верховної Ради. Якщо ж зміни скасовують чи обмежують права й свободи людини і громадянина або спрямовані на ліквідацію незалежності чи загрожують територіальній цілісності держави, то Конституція України взагалі не може бути змінена.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ
OSZAR »